To jsou příklady otázek, na které vám Kapesní češtinář rád odpoví. Prostě si vyhledejte slovo, které vás zajímá, a Kapesní češtinář vám hned ukáže, jak se to v češtině skloňuje nebo časuje. Kapesní češtinář tyhle věci ví celkem přesně, protože má v sobě velkou databázi českých slov a všech jejich forem.

Ovšem pozor, to není všechno! Kapesní češtinář umí nejen jednotlivá slova, ale i jejich kombinace. Umí spojit například libovolné přídavné jméno s libovolným podstatným jménem, libovolnou předložku s libovolným zájmenem a podobně. Dělá to v souladu s pravidly spisovné češtiny, takže se můžete spolehnout, že je to gramaticky správně.

Co to ten Kapesní češtinář tedy vlastně je? Je to interaktivní slovník a mluvnice zároveň. Je to počítačový program, do kterého jsme vprogramovali všechna důležitá pravidla spisovné češtiny a ke kterému jsme přidali rozsáhlý český slovník. Je to úplně nový žánr jazykové pomůcky, nic takového předtím neexistovalo.

Pod kapotou

Srdcem Kapesního češtináře je softwarová knihovna gramatických funkcí jménem Global Grammar. Ta obsahuje český morfologický lexikon, který byl odvozen od programu Majka vyvinutého na Masarykově univerzitě.

Kapesní češtinář umí spisovnou češtinu tak, jak je kodifikována v Pravidlech českého pravopisu a ostatních publikacích Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky.

Kapesní češtinář je ale nezávislý produkt. Ani Ústav pro jazyk český, ani Masarykova univerzita s ním nemá nic společného a nemůže za případné chyby. Najdete-li nějakou, napište nám, budeme rádi.


Kontakt

info@kapesnicestinar.cz

Ochrana soukromí

Kapesní češtinář nesbírá žádné osobně identifikovatelné údaje o uživatelích. Kapesní češtinář nepoužívá ani žádné externí služby, které by takové informace sbíraly.

Drobnosti

Kapesní češtinář používá ikony od Fontawesome a Preloaders.net. Font, kterým na vás Kapesní češtinář promlouvá, je Roboto od Google Fonts.